Herta Müller: A róka volt a vadász
A 2009-ben irodalmi Nobel-díjjal kitüntetett Herta Müller fiatalon szembesült a Ceausescu-rezsim elnyomásával. Mivel nem volt hajlandó a Securitate ügynökeként dolgozni, állásából elbocsátották, a titkosszolgálat folyamatosan zaklatta. Már első műveiben keményen bírálta a diktatúrát, Romániában nem is publikálhatott, könyvei cenzúrázatlan formában csak Németországban jelenhettek meg, miután 1987-ben Berlinbe emigrált, ahol azóta is él. A róka volt a vadász című regény a Ceausescu-diktatúra utolsó hónapjainak krónikája, és Temesváron játszódik. Mégis attól megrendítő igazán, hogy a történetet végigolvasva tudatosul bennünk: ami a rendszerváltás előtt a szovjet blokk országaiban megtörténhetett, az a világ bármely szegletében újra visszatérhet. A mag a gonosz termékeny talajából egy szép napon ismét szárba szökkenhet, mert az emberek nem változnak, mert megvan a fogadókészség, mert az emberek a fenyegetettség árnyékában, ha kell, mindig és mindenhol megvásárolhatók, mert készen állnak, hogy elárulják egymást és önmagukat. (fülszöveg)
Tóth Krisztina: Vonalkód
Az idáig költőként ismert és elismert Tóth Krisztina első prózai kötetében vonalak kötik össze a tizenöt történetet: Határvonal, Irányvonal, Záróvonal stb., illetve olyan alcímek, mint: A vonal foglalt. Az egyikben egy fiatal nő elmélkedik a nála hatvan évvel idősebb férfi holtteste előtt, akivel baráti szálak kötötték össze. Feszengés, szégyenérzet és csapongó gondolatok (Lakatlan ember). Aztán egy másik, ugyancsak feszélyező emlékkép az iskoláskorból: Rudas Roland elesik, de a felnőttek nem törődnek bele abba, hogy ez véletlen baleset volt, majd eltűnik a Janák Kinga csodálatos, irigyelt mágneses tolltartója. A tolltartó című novellából származik a következő mondat, amely a kötet hangulatára általában jellemző: "vannak történetek és közben van sors... a sorsnak saját történetei vannak és saját ideje..." A valóságos események és azok következményei eltávolodnak egymástól időben is, gondolatainkban is. Az ember emlékezik, az emlékek egymást követik nem mindig logikus sorrendben, aztán az ember tervez, s a valóságban nem valósul meg mindaz, amit előre kigondolt (Langyos tej).
Erdős Virág: Eurüdiké
Az írónő novellagyűjteménye a leglehetetlenebb, groteszk helyzetekben érzékelteti, hogy modern világunkban minden a feje tetejére állt, és minden lehetséges. Egészen pontosan a számunkra normális dolgok egy más (természetes) nézőpontból szemlélve elképesztően bizarrnak tűnnek. A hatszáz éves fiatalember ezért nem tudja rávenni az állatokat, hogy a vízözön előtt a légkondicionált bárkába költözzenek, és ezért nem meglepő, hogy Salamon király menyasszonya egy kukában lakik. A nagyon vegyes műfajú és hangnemű írások fikció és valóság, élet és halál mitikus határmezsgyéjén játszódnak. A modern próza kedvelőinek ajánlható a kötet.